מפרסם: רב תקשורת
תאריך: 27/01/2019 23:33
נושא: חדשות, נדל"ן, ערבים
ח"כ סאלח סעד
ח"כ סאלח סעד
הודעה לעיתונות

מצוקת הדיור במגזר הדרוזי חצתה את הקו האדום ותוביל לאלימות – מתריע ח"כ סאלח סעד בפני שרת השיכון ורוה"מ

"קיים במגזר מחסור של עשרות אלפי יחידות דיור. הישוב הדרוזי האחרון הוקם לפני 130 שנה. הממשלה מבטיחה ואף פעם לא מקיימת" אומר ח"כ סאלח סעד.

מיום הקמת מדינת ישראל הדרוזים איבדו כ- 75 אחוז מהאדמות שהחזיקו בהם. מאז שנת 1998 מצוקת הדיור החריפה והיום מעל 38 אחוז מדרוזים החיים בישראל הם ללא בית.

ח"כ סאלח סעד פנה לשרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטון ולראש הממשלה, בנימין נתניהו והתריע בפניהם פעם נוספת על מצוקת הדיור החמורה במגזר הדרוזי שחצתה את הקו האדום ועלולה להוביל להפגנות ואלימות מצד אלפי זוגות צעירים מחוסרי דיור הקיימים במגזר.

לדברי ח"כ סאלח סעד כ – 135,000 דרוזים מצטופפים ב- 20 יישובים בצפון הארץ שהאחרון שבהם הוקם לפני כ-130 שנה, זאת שבמקביל הוקמו מאז קום המדינה 600 ישובים יהודים. הגידול הטבעי לאורך עשרות שנים ביישובי הדרוזים, ללא בניית אף ישוב חדש אחד, גרם למצוקת דיור קשה שרק הולכת ומחריפה.

שש שנים לאחר החלטתה על הקמת יישוב קהילתי חדש למגזר הדרוזי, בסמוך לקיבוץ לביא ובתחום המועצה האזורית גליל תחתון לא חלה גם שם כל התקדמות. על פי התכנון, בשלב הראשון היו אמורים להבנות ביישוב 400 יחידות דיור לבני העדה הדרוזית אך בפועל לא קורה מאומה.

ח"כ סעד מדגיש כי מאחר שביישובי הדרוזים עיקר הקרקע היא בבעלות פרטית ומכיוון שנהוגה בהם תרבות מגורים רב דורית, שוק הדיור במגזר הדרוזי הוא שוק סגור, שאין בו עסקאות מכירה וקניה מחוץ למשפחה ולפיכך אין בקרקע שבתחום היישובים כדי לתת מענה לצורכי הדיור של מי שאין קרקע בבעלות משפחתו. בהיעדר פתרונות דיור, ולנוכח האמרת המחירים של האדמות לבניה, הולכת וגוברת מצוקת הדיור בקרב מי שאין קרקע בבעלות משפחתו. למצוקת הדיור השלכות שליליות וחשש להתקוממות של אלפי זוגות מחוסרי דיור – מזהיר ח"כ סאלח סעד.

זאת ועוד. בפנייתו מגלה ח"כ סאעד כי על פי נתוני משרד הפנים יותר מרבע מ-30 אלף בתי האב בכפרים הדרוזים מתגוררים בבתים שנבנו ללא היתר בנייה או שהורחבו ללא היתר. מדובר בכ- 8,000 מבנים וזה מוביל לתביעות משפטיות וקנסות כבדים שמגיעים לעד 250,000 ₪ למשפחה. "זהו מצב מעוות ואבסורדי שבו שליש מהדרוזים בישראל נחשבים עבריינים על פי חוק התכנון והבניה וחמור יותר, יש אלפי צעירים דרוזים שמשרתים בצבא בשירות קרבי ועם שחרורם אין להם יכולת לקנות אדמה או להקים בית" – אומר ח"כ סאלח סעד ומזהיר "אם המצב ימשך - פיצוץ הוא עניין של זמן".

ח"כ סאלח סעד יקיים ביום חמישי הקרוב, 31 בינואר בשעה 17:00 במרכז ברוך כנס לפתיחת לשכתו לסיוע לתושבי הצפון בהשתתפות נכבדי העדה הדרוזית.

יחסי ציבור, יצחק רביחיא: 054-7999209

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל- רב תקשורת.