הודעה לעיתונות

הבוקר: תביעה נזיקית של פעיל זכויות אדם מהכפר קדום שנורה בידי חיילים ישראלים בגב ובאזור המפשעה‬

היום, חמישי, ה-11.4.2019, בשעה 10:30 יתקיים בפני השופט עבאס עאסי, בבית משפט השלום בירושלים, דיון מקדמי בתביעה של פעיל זכויות האדם מואיד שתיוי נגד מדינת ישראל (ת`א
40210-06-17):

החל משנת 2011, מתקיימת מדי יום שישי בצהרים בכפר קדום מחאה של התושבים המקומיים על רקע חסימת הדרך מהכפר לשכם. המחאה מתקיימת באופן קבוע בדרך הנמצאת בלב הכפר עצמו ובין הבתים, ובהתאם גם החיכוך עם החיילים. לא מוכרים מקרים שהמחאה גלשה אל מחוץ לשטח הכפר או התקרבה להתנחלויות בסביבה. מדובר באירוע מחאה קהילתי-פנימי בכפר, אשר כלל אין לכוחות הביטחון מה להתערב בו. הגעת החיילים ללב הכפר ושימושם באמצעים לפיזור הפגנות, בכדורי טוטו ועוד, הם אלה שגורמים לחיכוך עם התושבים.

תושבי הכפר קדום מעצבנים ומתסכלים את כוחות הביטחון, מאחר שלמרות גרימת חבלות גוף לתושבים ונזק לרכושם, ביצוע מעצרים, פשיטות על בתי מגורים, איומים ומעקב מתמיד, המחאה של הכפר לא נפסקת.

כדי לרסק כל שביב מחאה או את מרקם החיים החברתי-קהילתי-תרבותי של התושבים המקומיים בכפר קדום, החיילים סמנו כמטרה ורודפים את ההנהגה המקומית. זאת מתוך מחשבה כי ללא מנהיגים קהילתיים, לא יהיה מי שיאחד את התושבים המקומיים וישמיע את קולם, ותיגרם פרגמנטציה חברתית הנוחה לשלטון הצבאי ולכוחות הביטחון.

מואיד שתיוי, בן 64, הינו פעיל זכויות אדם, ממנהיגי הכפר קדום וחבר מועצת הכפר. טרם יצא לפנסיה,
מואיד עבד כאח במערכת הבריאות הפלסטינית, ולכן החיילים מכנים אותו `הדוקטור`. מתוך תפיסת עולם אידאולוגית, מואיד מוכר היטב כמי שמתנגד לאלימות, ולכן הוא נציג הכפר בפגישות המתקיימות מעת לעת במת"ק הישראלי בחווארה.

מואיד הינו אחד מסמלי ההפגנות השבועיות המתקיימות על רקע חסימת דרך הגישה ההיסטורית לכפר. מתחילת ההפגנות בשנת 2011, מדי יום שישי בצהרים ולאחר התפילה במסגד, מואיד עומד בראש התהלוכה בכפר ונושא את דגל פלסטין.

בשנת 2012 מואיד נעצר בגין השתתפותו בהפגנה השבועית בכפר. השופטת בבית המשפט הצבאי בסאלם החליטה לשחררו, בנימוק כי לא מצאה כל ראיות נגדו למעט הנפת הדגל הפלסטיני.

ב-9 באוקטובר 2015, בשעה שמואיד נשא דגל פלסטין וטרם החלה ההפגנה השבועית בכפר, החיילים ירו כדור טוטו לאזור המפשעה שלו, וכאשר הסתובב כדי לחזור לביתו ירו בו כדור נוסף לכיוון הגב. על פני הדברים, מואיד נורה רק מאחר שהוא אחד מסמלי המאבק בכפר.

לא יכול להיות ספק כי החיילים זיהו את `הדוקטור` (כפי שהם מכנים אותו). לא ידוע על אישור לחיילים לירות כדורים חיים לעבר אדם המחזיק דגל בלבד, אף אם הוא פעיל זכויות אדם ומנהיג קהילתי מוכר. גם לא ידוע על אישור לחיילים לירות במפגינים לפני שההפגנה החלה. חייו של מואיד ניצלו אך נותרה לו נכות נוירולוגית, וחלק מהכדור נותר תקוע בעמוד השדרה.

במצ"ח ובמשטרה לא חקרו אף חייל צה"ל או מג"ב שהשתתפו באירוע, ובמשטרה נזכרו להשלים את החקירה רק בעקבות הגשת התביעה הנזיקית, כשנתיים לאחר הירי, והתקשו למצוא חיילי מג"ב שזוכרים אותו. כדי להתמודד עם הפער הראייתי שנוצר מאחר שלא בוצעה חקירה כראוי, המדינה בהליך האזרחי המציאה גרסה מפותלת: החיילים לא ירו במואיד והוא כלל לא נפגע באירוע מירי, אך אם יוכח שהוא כן נפגע מירי, הירי היה מוצדק, הוא אשם והחיילים היו בסכנת חיים; מואיד הגיע נושא דגל להשתתף בהפגנה ב-9 באוקטובר 2015, כחלק מ`אינתיפאדת הסכינים` שהחלה בספטמבר 2015... למרות שההפגנות בכפר החלו כבר בשנת 2011; מואיד מעורב בארגון והסתה להפגנות אלימות... למרות שמלבד המעצר בשנת 2012 שהשופטת שחררה אותו ממנו, הוא לא עוכב/נעצר/נחקר בעניין.

אלימות כוחות הביטחון כלפי פעילי זכויות אדם פלסטינים חייבת להיפסק!
הערה: יש לזכור כי בבחירות הסוערות שעברו עלינו כמעט לא הוזכר שלטון הכיבוש בשטחים הכבושים, וגם אילו היינו מתעוררים לנצחונו של בני גנץ בבחירות עדיין היה לא פחות צורך בהליך המשפטי הזה.

לפרטים נוספים, ניתן ליצור קשר עם עו`ד איתי מק (050-7583741) או באמצעות אימייל
eitaymack@gmail.com

--
איתי מק, עו`ד
בניין כלל, משרד 745
רח` יפו 97, ירושלים
טל` 02-5877766
פקס 02-5877744
נייד 050-7583741

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל- גוש שלום.