כריכת "הכל מותר" גרפיקה: נדב גל
כריכת "הכל מותר" גרפיקה: נדב גל
הודעה לעיתונות

האמנם הכל מותר לילדים?

על פי מחקרים, ילדים שומעים את המילים "לא", "אסור" ו"אל" מעל ל80 פעמים ביום. זאת אחת הסיבות שנכתב הספר "הַכֹּל מֻתָּר"- ספר שירים אשר נועדו לפתח הקשבה לקול הפנימי ומתן חשיבות עיקרית לנקודת מבטו של הילד. הַכֹּל מֻתָּר" הוא ספר העוסק בצורה משעשעת במצבים ובנושאים מחייהם של ילדים בני דורנו, מסמארטפונים, גירושים במשפחה, ועד מבוגרים שמסתירים להם בקולנוע.

הספר "הכל מותר" אשר זכה בתחרות כתיבה לילדים במקום הראשון, יוצא כעת באופן רשמי לקהל הרחב. כותרת הספר היא שמו של אחד השירים, אשר מזדהה עם ילדים בעולם מלא חוקים, שהיו חולמים שיום אחד, לפחות בחלקת האלוהים הקטנה שלהם, הכל יהיה מותר:

בְּגַן עַל שֵׁם אִישׁ בַּעַל שֵׁם
יֵשׁ שֶׁלֶט גָּדוֹל וְיָשָׁן,
רָשׁוּם בַּכּוֹתֶרֶת "גַּן הִלֵּל"
וּמִתַּחַת כְּלָלֵי הַגַּן:

אָסוּר לְהַרְעִישׁ מִשְּׁתַּיִם עַד אַרְבַּע
אָסוּר לְשַׂחֵק בְּכַדּוּר
אָסוּר לִכְלָבִים לְשׁוֹטֵט חָפְשִׁי
אָסוּר
וְאָסוּר
וְאָסוּר...

זֶה גָּרַם לִי לַחְשֹׁב
שֶׁאִם אֶהְיֶה מֻכָּר
וְיִקְרְאוּ לְגַן עַל שְׁמִי
וְעַל שֶׁלֶט הוּא יֻזְכַּר
אֶרְצֶה שֶׁלְּמַטָּה יִכָּתֵב:
"הַכֹּל מֻתָּר".

לדברי המחבר: "דוקא כשנכנסתי סופית לעולם המבוגרים, שכרתי דירה והייתי בזוגיות רצינית, החלו השירים להכתב. כנראה שהכתיבה הייתה עבורי מפלט לילדות שהשארתי לכאורה מאחורי. לאחר כשנתיים טסתי למסע חוצה מדינות במרכז אמריקה, ובו חטפתי וירוס שגרם לי לאבד את ראייתי לשני לילות. זה היה באי בניקרגואה, ללא שירותי רפואה מתקדמים שיכולים להושיע. החוויה הזאת גרמה לי להבטיח לעצמי שכשאחזור לארץ אוציא את ספר השירים הזה כפי שתמיד חלמתי - הבנתי כמה חשוב לי להשאיר את השירים האלה לדור הבא.
כתב היד הוצג גם ליהודה אטלס, אשר תרם מזמנו ותן מעצותיו, נשלח כתב היד לתחרות ספרי ילדים- וזכה במקום הראשון - הוצאה של מאה עותקים ראשונים. אותם עותקים אשר זכו למחמאות ופידבקים חיוביים רבים מילדים וממבוגרים. כעת הספר יוצא לאור באופן רשמי לחנויות בפעם הראשונה.
אחד משירי הספר עוסק בהתמכרות לסמארטפונים. גם כשמחבר הספר היה ילד בעצמו, אי שם בשנות ה90, הוא התמכר למשחקי פלייסטיישן. אימו אפשרה לו לשחק ולשחק בהם עד שהוא איבד עניין מהם בעצמו, ולמד שטכנולוגיה אינה ממלאת אצלו את הצורך הרגשי שהוא מחפש.

פילוסופיית הספר טוענת שמרכיב חשוב בחינוך ילדים, מלבד הקניית ערכים ונסיון חיים, הוא גם הקשבה ליכולות הטבעיות שלהם. מחבר הספר טוען שאנו המבוגרים יכולים ללמוד מהילדים לא פחות משהם יכולים ללמוד מאיתנו, אם לא יותר. לדעת המחבר מוטב לאפשר לילדים לחוות ולטעות כדי שיחוו דברים, על פני "להנחית" עליהם תקנון של מותר אסור. לכן הספר עוסק בחוויות של ילדים ללא שיפוטיות, כך שאפשר להזדהות עמן ולהפיק מהן לקחים.
בנוסף לכותב לילדים נדב גל הוא גם מאייר (שאייר את הספר הנוכחי) וזמר קאנטרי.

"הַכֹּל מֻתָּר", מאת: נדב גל. צמרת הוצאה לאור. 28 עמ' ; מחיר: 64 ש"ח
איורים: נדב גל. להשיג בחנויות סטימצקי ובנטבוק בקישור:
http://www.netbook.co.il/Book.aspx?id=11994

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל- דיוניסוס יחסי ציבור.