הודעה לעיתונות

ספינת המפרש "פרידום" מתקרבת אל חופי עזה במשט נגד המצור - בהשתלטות חיל הים על ספינה קודמת הופעלו אגרופים ומכות חשמל

ספינת המפרש "פרידום", חלק מן המשט שיצא מנמל פלרמו שבסיציליה במטרה לשבור את המצור על רצועת עזה, מתקרבת אל חופי הרצועה. בשעה 4.30 אחה"צ דיווח דרור פיילר, אחד הפעילים שעל הסיפון, כי הספינה נמצאת במרחק 56 מיילים ימיים מחוף עזה ונכון לעכשיו היא מתקדמת כסדרה, אך הפעילים והצוות בכוננות לקראת אפשרות השתלטות של חיל הים הישראלי. דרור פיילר הוא פעיל שלום ישראלי בעל אזרחות שוודית, שכבר השתתף במשטים קודמים ונעצר מספר פעמים. בגלל פעולתו זאת אוסרת עליו ממשלת ישראל להכנס לארץ ולפגוש את אמו החולה.

יונתן שפירא, לשעבר טייס קרבי בחיל האויר הישראלי וכיום פעיל מרכזי במאבק הבינלאומי נגד המצור על עזה, היה בין הפעילים שנעצרו בשבוע שעבר כאשר השתלט חיל הים על הספינה אל אעודה, הספינה הקודמת מבין ספינות המשט שהתקרבו לחופי עזה. שפירא אומר כי טענת דובר צה"ל שההשתלטות בוצעה ללא אלימות אינה נכונה, וכי הופעלה אלימות רבה וברוטאלית על ידי החיילים שהשתלטו על הספינה – במיוחד כאשר הם ניסו לאלץ את צוות הספינה להפעיל את המנועים ולהפליג אל עבר נמל אשדוד במקום נמל עזה שהוא יעד ההפלגה.

"אכן, הכל היה כרגיל. את ראשו של הרמן הקברניט הטיחו שוב ושוב בקיר תוך כדי שמאיימים עליו לקחת אותו לבטן הספינה ולחסל אותו כשאף אחד לא רואה" אומר שפירא. "אגרוף בפרצוף של ארנה בירגה המכונאי הזקן. וכמיטב המסורת: מכות חשמל. הפעם לבשנו חגורות הצלה מסוג כזה שמכסה הייטב את החזה אך אל דאגה, לוחמי השייטת האמיצים פשוט חישמלו את צ'רלי, הקצין הראשון, בראשו. ועוד מכות חשמל ליורגן הטבח וגם למייק בן ה60, יו"ר אגוד עובדים ופעיל זכויות אדם מניוזילנד. אבל במקביל לזה הדברים נעשו בסוג של רוך פסיכוטי.

כמו במחזה מוזר, חיילים וחיילות עם נשק וחגור עמוס אמצעי לחימה ומצלמות אישיות, אבל לבושים חולצות לבנות עם דגל הלאום רקום בצבע כחול זוהר ומסכות לבנות על הפנים. בפעם שעברה הכל היה שחור. וחשוב לזכור: אם היינו דייגים עזתים או ילדים שמתקרבים לגדר היה אפשר פשוט לירות לכל אחד מאיתנו כדור בראש וזהו זה. הפרקליטות הצבאית גם אישרה שלא צריך לחקור".

זוהר רגב, פעילה ישראלית שהיתה על הסיפון ונעצרה, מאשימה את חיילי חיל הים בביזת רכוש אישי של הפעילים. "ארזו בשקיות את כל הציוד האישי שהיה על גופנו (דרכונים, כסף, כרטיסי אשראי וטלפונים ניידים) והבטיחו שזה יוחזר לנו. בפועל קיבלנו חזרה רק את הדרכונים, כל יתר הציוד נעלם וכנראה נבזז בידי החיילים. הכתובת לעבירות הרכוש האלה הן מפקד חיל הים ואולי מפקדי היחידות שביצעו את ההשתלטות".

כאמור, ספינת המפרש "פרידום" מתקרבת ברגעים אלה לעבר חופי עזה, וגדול הסיכון כי אם ישתלט חיל הים גם עליה יחזרו על עצמם סיפורי האלימות הגסה והביזה.

לפרטים: שולטי רגב 054-5633923