הודעה לעיתונות

החורף חזר: כיצד נגן על הכלבים והחתולים מפני הקור והגשם

הסופה הראשונה בדרך, גשום וסוער והטמפרטורות צנחו. זה בדיוק הזמן לדאוג לצרכים המיוחדים של חיית המחמד האהובה עליכם.
ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות ממליץ להקפיד על מספר כללים שיגנו על הכלבים מפני הקור והגשם:

  • בזמן ירידת הטמפרטורות מומלץ להכניס את בעל החיים לתוך הבית. במידה והדבר בלתי אפשרי חשוב לדאוג שסביבת מגוריו תהיה יבשה, חמימה ואטומה לגשמים ורוחות. אם הכלב או החתול אינם מורשים לעלות על הספה – דאגו להם למצע מרופד – שטיח, מזרון קטן או שמיכה ישנה – שיבודד את גופם מהרצפה הקרה.
  • שילוב של קור ורוחות הוא גרוע ביותר. כלבים עירוניים מתקשים לשרוד בתנאים אלו למשך זמן, ועלולים להיות חשופים להתקררויות, ברונכיטיס ודלקת ריאות, בין שאר מחלות. לכן, לפני יציאה לטיול, מומלץ להרגיל את הכלב לקור בחוץ ע"י מעבר ב"חדר ביניים" שבו הכלב יחווה ירידה הדרגתית בטמפרטורה בין הפנים לחוץ וכך יימנע שוק הקשור לשינויי טמפרטורה קיצוניים.
  • בעלי חיים מגנים על עצמם מפני הקור והרטיבות בעזרת שומן שהם אוגרים בשכבה התת-עורית שלהם, ובזכות הפרווה שהופכת לסמיכה ועבותה יותר בחורף. לכן, עדיף לא לספר ולגלח את חיית המחמד במשך החורף ולהקפיד על הברשת הפרווה.
  • לשם הגנה נוספת מפני הקור ובמיוחד עבור כלבים שפרוותם קצרה, ניתן להלבישם בסוודר לקראת היציאה מהבית.
  • היובש הרב ופעולת המזגנים עלולים לגרום לאיבוד מואץ של נוזלים. גם בחורף זכרו לספק לכלב ולחתול שתייה מרובה, כדי למנוע מהם לשתות משלוליות ברחוב שלרוב מזוהמות.
  • סערות וברקים גורמים לבעלי חיים לחרדות ולחץ. אם הכלב שלכם חווה את הסערות באופן קשה במיוחד ישנם שני פתרונות אפשריים: הראשון, תרופות ווטרינריות מרגיעות (עם מרשם רופא בלבד) והשני, להקליט ולהשמיע לכלב את רעש הרעמים בתדירות גבוהה ובעוצמה נמוכה, עד שיתרגל לכך.

ד"ר אבי צרפתי, יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מוסיף: "חיות שפרוותם ארוכה מוגנות טוב יותר מחיות שהן בעלות פרווה קצרה. כמו כן, גם לגיל חשיבות בפני יכולת העמידות בפני הקור וככל שבעל החיים מזדקן, כך הוא רגיש יותר לטמפרטורות נמוכות. היו רגישים להתנהגות שונה אצל חיות המחמד ופנו לווטרינר בעת הצורך".

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל- אופיר שפיגל תקשורת וקשרי ממשל.