מפרסם: עיריית ירושלים
תאריך: 19/11/2018 16:37
נושא: בריאות, מוניציפלי
קרדיט לצלם: אלישע אבן-טוב
קרדיט לצלם: אלישע אבן-טוב
הודעה לעיתונות

כ- 100 עובדות עיריית ירושלים נבדקו לאבחון מוקדם של סרטן השד: אחת מכל אחת צריכה לדעת – בדיקה וגילוי מוקדם מצילים חיים!

כ- 100 עובדות עיריית ירושלים נבדקו אתמול (א') לאבחון מוקדם של סרטן השד במסגרת אירוע הסברה שקיימה עיריית ירושלים בשת"פ עם הדסה להגברת המודעות לבדיקה וגילוי מוקדם של סרטן השד

*אחת מכל אחת צריכה לדעת – בדיקה וגילוי מוקדם מצילים חיים!*

בירושלים שיעורי התחלואה נמוכים משמעותית מנתוני התחלואה בתל אביב ובחיפה ושיעורי הריפוי בירושלים גבוהים משיעורי הריפוי בכלל מדינת ישראל.

לציון חודש המודעות לסרטן השד - עיריית ירושלים בשיתוף המרכז הרפואי הדסה קיימו אתמול (א') אירוע הסברה ביוזמת ראש הסגל בעיריית ירושלים, מיכל שלם, ומנהלת מכון שרת לאונקולוגיה בהדסה, פרופ' תמר פרץ, במסגרתו נבדקו ללא תשלום כ 100 עובדות עיריית ירושלים ע"י רופאות הדסה.

את האירוע פתחה מיכל שלם, ראש הסגל בעיריית ירושלים ולאחר מכן פרופ' תמר פרץ, מנהלת מכון שרת לאונקולוגיה במרכז הרפואי הדסה סיפרה לנשטת עיריית ירושלים, על תהליך הבדיקה אותו עוברות נשים, האבחון – בדגש על חשיבות האבחון המוקדם, דרך הטיפול הקיים היום ועד הריפוי. מלבד פרופ' פרץ, הציגו מומחים נוספים מהדסה את הזויות השונות של ההתמודדות עם מחלת סרטן השד, הן המנטליות והן הפיזיות, כאלו הנוגעות במטופלת או במשפחתה והסובבים אותה. בהמשך היום, רות, אשר אובחנה עם סרטן השד סיפר את הדרך שעברה מהיום בו אובחנה כחולה, דרך ההתמודדות שלה ועד ההחלמה.

לסיכום היום התקיים פאנל מומחיות בהנחיית פרופ' תמר פרץ ובהשתתפות רופאות הדסה: ד"ר עופרה מימון, ד"ר אלואיז בנש, ד"ר סלומה חוצוראולי, נציגת הצוות הסיעודי בהדסה, הגב' עדנה שלום ונציגת מרכז הד"ס, הגב' ליזה מונאס.

מיכל שלם, ראש הסגל בעיריית ירושלים: "עיריית ירושלים רואה חשיבות רבה בהעלאת המודעות למאבק בסרטן השד. בשנים האחרונות, מדי חודש נובמבר, אנו מאירים את מבנה העירייה בצבע ורוד במטרה לעלות את המודעות ולגרום לנשים רבות בירושלים להיבדק ולהבין כי בדיקה פשוטה יכולה להציל חיים. בירושלים בשל הגילוי המוקדם, אחוזי הריפוי הריפוי מסרטן השד הם מהגבוהים בארץ, אך עדין עלינו להמשיך ולעודד נשים צעירות ומבוגרות כאחת להקפיד ולהיבדק מדי שנה , זו חובתינו ואחריותינו"

פרופ' תמר פרץ, מנהלת מכון שרת לאונקולוגיה בהדסה מציגה את תמונת המצב בירושלים כאשר מנתונים רשמיים עולה, כי מגמות התחלואה בארץ מראות כי עד לפני 5 שנים נצפתה עלייה בשכיחות המחלה אך מגמה זו השתנתה וב-5 השנים האחרונות חלה התייצבות. יחד עם זאת, ישנה עלייה בשכיחות הופעת המחלה ובירידה בגיל התחלואה בקרב נשים ילידות הארץ, הן ממוצא יהודי והן ממוצא ערבי. בירושלים, שיעורי התחלואה נמוכים משמעותית מנתוני התחלואה בתל אביב ובחיפה – אולם בהדסה ישנן הרבה נשים צעירות כמטופלות במחלת סרטן השד, הן ממוצא יהודי והן ממוצא ערבי. במקביל, שיעורי הריפוי בירושלים גבוהים משיעורי הריפוי בכלל מדינת ישראל. עוד מדגישה פרופ' פרץ כי מבחינה דמוגרפית, במכון שרת בהדסה מטפלים בחולות מכל קצווי העיר, מישובים סובבי ירושלים, וכ-30 אחוז מהמטופלות הן מרחבי הארץ. בנוסף במקום קיימת גם מרפאה לנשים בריאות הנמצאות בסיכון לתחלואה.

פרופ' תמר פרץ, מנהלת מכון שרת לאונקולוגיה בהדסה ומומחית בתחום סרטן השד מדגישה את חשיבות שיתוף הפעולה של עיריית ירושלים עם המרכז הרפואי הדסה בתחום מניעה ואבחון של סרטן השד: "אצל כל אישה קיימת ההבנה שחשוב לאבחן את מחלת סרטן השד בשלב מוקדם", אומרת פרץ. "יחד עם זאת, ברור שיש קושי מסוים ללכת להיבדק ואנו מכירים היטב את הקהל הירושלמי החרוץ, ובין שלל העיסוקים הנשים הירושלמיות לא תמיד מוצאות את הזמן להיבדק. לכן, במסגרת חודש המודעות לסרטן השד אנו מנגישים עבורן את הבדיקה ואת הידע ומגיעים – צוות שלם מהדסה, עד לעיריית ירושלים כדי לאפשר לנשים לשמוע, לדעת ולהיבדק".

אריאלה רגואן, סמנכ"לית וראש מינהל תרבות, ספורט וחברה: "כסמנכ"לית בעיריית ירושלים אני מובילה בגאווה את תחום "ירושלמים בוחרים בריא" ואת תחום קידום הנשים על כל היבטיו. העלאת המודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד הוא ראשון במעלה להצלת חיים. באירוע ההסברה שהתקיים אתמול הצלחנו להעלות את המודעות לבדיקה וגילוי מוקדם בקרב אלפי עובדות העירייה, מתוכן כ- 100 נבדקו כבר אתמול ונמשיך לפעול מול הדסה לקיים סבב בדיקות נוסף בזמן הקרוב. כולי תקווה כי יותר נשים ייגשו להיבדק ואנו נמשיך לעודד ולהעלות את המודעות בקרב נשים בכל רחבי העיר. הבדיקה פשוטה ומצילה חיים!"

תמונה: ראש העיר ירושלים ניר ברקת, ראש העיר הנבחר, משה ליאון, ראש הסגל בעיריית ירושלים, מיכל שלם, פרופ' תמר פרץ, מנהלת מכון שרת לאונקולוגיה בהדסה ומומחית בתחום סרטן השד ומנכ"ל העירייה, עו"ד אמנון מרחב, בפתיחת אירוע ההסברה שהתקיים אתמול.

לפרטים נוספים:

רונית דרויש, דוברת מינהל תרבות וספורט: 02-6297744.

הדר אלבוים, דוברת המרכז הרפואי הדסה 02-6776220 , 054-2077304 .

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל- עיריית ירושלים.