פרופ' אביה ספיבק
פרופ' אביה ספיבק
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
הודעה לעיתונות

נפתח מסלול חדש ללימודי אקטואריה וניהול סיכונים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

== פרופ' אביה ספיבק מזהיר מפני ההשלכות הקשות של המדיניות הפנסיונית על גובה הקצבה הפנסיונית בעתיד.
==

מחקר חדש מגלה כי המשפחה הישראלית מפסידה יותר משליש מהכנסתה עם הפרישה לפנסיה וכי הפנסיונרים בישראל מקבלים פנסיות נמוכות בהשוואה למדינות מפותחות באירופה.

השבוע נפתחה ההרשמה למסלול לימודי תעודת מומחה יוקרתית, לראשונה בישראל, ללימודי אקטואריה וניהול סיכונים במרכז לפנסיה, אקטואריה ואוריינות פיננסית והפקולטה לניהול בראשות הדיקן פרופ' מיקי מלול באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

פרופ' אביה ספיבק מגלה כי מטרת תוכנית הלימוד היא להכשיר מומחים שיוכלו לסייע באתגר זה - הרפורמות הנחוצות בענף הפנסיה והביטוח. לדבריו תכנית הלימוד מכשירה את הלומדים בה לעולם הפיננסי והביטוחי כאחד.התוכנית הייחודית שמה דגש על הידע הפרקטי והמקצועי בתחומי ניהול הסיכונים והאקטואריה, כשהביקוש לאנליסטים ומומחים בתחום זה הולך וצובר תאוצה עם התפתחות עולם ניתוח הנתונים בעבור ניהול הסיכונים והאקטואריה. זוהי התכנית הייחודית בישראל המשלבת את תחום ניהול הסיכונים ואת תחום האקטואריה, ככלים משלימים ומפרים האחד את השני. התכנית תכשיר את בוגריה לשמש כאנליסטים, אקטוארים פיננסיים ומנהלי סיכונים בעלי ידע עדכני ויישומי. התכנית מיועדת לבוגרי תואר ראשון ושני בכלכלה, מנהל עסקים וחשבונאות המעוניינים לרכוש מקצוע ותעסוקה בתחום ניהול הסיכונים והאקטואריה.

פרופסור רמי יוסף מהמחלקה למנהל עסקים מיוזמי ומקימי התוכנית המשמש גם כיועץ האקדמי שלה מסר כי תוכנית הלימודים מקיפה 8 קורסים בשלושה סמסטרים בימי שני בשבוע בין השעות 15:00-20:15 החל כבר ב- 1 בנובמבר 2019. קורסי התכנית לניהול סיכונים ואקטואריה יכללו ניהול סיכונים פיננסיים ואקטואריים, תרחישי קיצון בעולם הפיננסי, שיטות מתקדמות בחיזויים אקטואריים, כלים אמפיריים לניהול והערכת הסיכונים, יישומי מחשב באקטואריה של המימון, מתמטיקה אקטוארית, אקטוארית סיכוני חיים ואקטוארית סיכונים פנסיוניים.

במחקר חדש שנערך באחרונה במרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית באוניברסיטת בן גוריון, נמצא כי המשפחה הישראלית מפסידה יותר משליש מהכנסתה עם הפרישה לפנסיה וכי הפנסיונרים בארץ מקבלים פנסיות נמוכות בהשוואה לעמיתיהם הפנסיונרים בארצות מפותחות באירופה. עורכי המחקר הם ד"ר אביעד טור-סיני ופרופ' אביה ספיבק.

יחס התחלופה שהוא ההכנסה אחרי גיל הפרישה ביחס להכנסה לפני הפרישה הוא 65.9%. דהיינו: משפחה ישראלית מפסידה בממוצע יותר משליש מהכנסתה הכוללת עם הפרישה לפנסיה. זוהי ירידה דרמטית, שכן היא מתייחסת לשינוי לאחר שנתיים בלבד (בין גיל 65 לגיל 67). ההכנסה שנבדקה במחקר כוללת הכנסה מכל המקורות: עבודה, פנסיה, ביטוח לאומי והכנסות מהון.

המחקר שנחשף היום הוא המחקר הראשון בישראל אשר עוקב אחרי כל ההכנסות של משפחה לפני גיל הפרישה [65] ואחריו, ממש אותה המשפחה. בזכות השימוש בנתוני הסקר הבינלאומי SHARE הוא מאפשר גם השוואה לארצות אירופה שעורכות סקרים מקבילים.

כך לדוגמא, בגרמניה יחס התחלופה הוא 76.8%, בצרפת 83.1% ובאוסטריה 91.2%. מכל ארצות ההשוואה, רק בספרד היחס נמוך יותר מישראל (65.9%) והוא עומד על 63.3%.

פרופ' אביה ספיבק, מנהל המרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית, מדגיש כי המצב היחסי של מדינת ישראל עלול להיות גרוע עוד יותר בשנים הבאות, בגלל ההשפעה של הרפורמות בפנסיה על גובה הקצבה הפנסיונית. "יש צורך דחוף במדיניות כלכלית חדשה אשר תשפר את מצב הפנסיונרים במדינת ישראל בעתיד, כדי שנסגור או נצמצם את הפער מול ארצות אירופה" – מדגיש פרופ' ספיבק.

יחסי ציבור, יצחק רביחיא, רב תקשורת

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל- רב תקשורת.