מפרסם: המכון לקידום תיאטרון יהודי
תאריך: 05/09/2019 16:28
עדכון: 08/09/2019 14:49
נושא: תיאטרון, תרבות
שמוליק עצמון-וירצר, צילום ז'ראר אלון
שמוליק עצמון-וירצר, צילום ז'ראר אלון
הזמנה להצגה החגיגית בתיאטרון הבימה
הזמנה להצגה החגיגית בתיאטרון הבימה
צבי קוליץ (1912-2002)
צבי קוליץ (1912-2002)
הודעה לעיתונות

הצגה חגיגית של 'יוסל רקובר מדבר אל אלוהים' במסגרת מופע הוקרה לשמוליק עצמון – וירצר בתיאטרון הלאומי הבימה

ההצגה 'יוסל רקובר מדבר אל אלוהים' שהוצגה בפסטיבל תיאטרונטו ביפו תועלה בתיאטרון הלאומי הבימה ביום ששי 20/9/2019 בשעה 12:00במסגרת אירוע הוקרה שעורכים התיאטרון הלאומי הבימה בשיתוף המכון לקידום תיאטרון יהודי ותיאטרון הנפש לשמוליק עצמון -וירצר לציון 70 שנות יצירה על במות התיאטרון ו-90 שנה על בימת החיים.

על שמוליק עצמון-וירצר

שמוליק עצמון- וירצר ,שחקן, במאי, מנהל תיאטרון .

יזם והקים את תיאטרון זוית, יחד עם פנינה גרי, זהרירה חריפאי ואלכס פלג, התיאטרון האוונגרדי הראשון בישראל (1958-1968)

שחקן התיאטרון הלאומי הבימה משך 30 שנה, יזם את הקמת שלושת השמוליקים (יחד עם שמוליק רודנסקי ז"ל ושמוליק סגל ז"ל ) איתם הופיע בברדויי ובפסטיבלים שונים באירופה ובאוסטרליה למעלה מ-950 פעם עם ההצגה 'די קליינע מענשעלעך' מאת שלום עליכם.

בשנת 1996 יזם את הקמת הרשות הלאומית לתרבות היידיש בישראל .

יזם והקים את תיאטרון 'היידישפיל' , התיאטרון הרפרטוארי הראשון והיחיד בשפת היידיש בישראל והיה מנהלו משך 25 שנים .

מאז 2015 משמש עצמון יו"ר פעיל של המכון לקידום תיאטרון יהודי ,שהיה שותף להקמתו בשנת 2006 יחד עם מוטי סנדק, מנכ"ל התיאטרון ,יהושע סובול,פרופ' פרדי רוקם, ד"ר ז'נט מלכין, איתן לוי, פרופ' גד קינר-קיסנגר, פרופ' יחיאל שיינטוך ואחרים.

במסגרת המכון מקדם עצמון את פיתוח אוסף תיאטרון היידיש און -ליין (בתמיכת הרשות הלאומית לתרבות היידיש בישראל, מפעל הפיס, ובית שלום עליכם),במסגרת המוזיאון און- ליין של התיאטרון היהודי בעריכת מוטי סנדק.

על ההצגה

"יוסל רקובר מדבר אל אלוהים", יהודי בשם יוסל רקובר. אדם שאיבד את אשתו וששת ילדיו בעת התקוממות גטו ורשה, מתאר את שעותיו האחרונות של הגטו ושורדיו האחרונים באמצעות דפי צוואה לדורות הבאים שנמצאה בתוך בקבוק בין הריסות הגטו.
הצגה זו מציינת 75 שנה למרד גטו ורשה..

יוסל רקובר מדבר אל אלוהים ,מונודרמה מאת צבי קוליץ בביצוע שמואל עצמון – וירצר, נגן: תומר עמיקם ,עברית: עדה פלדור,עבוד לבמה: שמואל עצמון-וירצר ומוטי סנדק, קונספט ויעוץ אמנותי : מוטי סנדק ,עיצוב: איתן לוי,עיצוב תאורה: מישה צ'רנבסקי ואינה מלקין,עיצוב מוסיקה :אבי בנימין

גלגוליו של הטקסט "יוסל רקובר מדבר אל אלוהים"

בשנת 1946 בעודו ספון בחדר בית מלון בארגנטינה,בפרץ השראה של לילה אחד כתב צבי קוליץ ביידיש את הסיפור "יוסל רקובר מדבר אל אלוהים" (יאסָל ראקאָווערס ווענדונג צו גאָט',)עבור גיליון יום הכיפורים לעיתון "די יידישע צייטונג". כעבור שנה, הסיפור מתפרסם בשנית, הפעם בניו יורק, בתרגום לאנגלית וללא שם המחבר. מכאן ואילך קיבל הסיפור חיים משל עצמו.

בשנת 1953, בתל אביב, הונחה מעטפה על שולחנו של המשורר ועורך כתב העת היידי "די גאלדענע קייט", אברהם סוצקובר, עליה רשום: "צוואה שנכתבה בגטו וורשה". על הטקסט או המעטפה לא נרשמה המילה "סיפור", או שם המחבר וגם לא מקור העיתון הארגנטיני שבו התפרסם הסיפור לראשונה.

בשנת 1954 ערך אברהם סוצקובר, את הטקסט הזה ופרסם אותו ביידיש ב"די גאלדענע קייט", כתב העת החשוב ביותר בשפת היידיש שלאחר השואה, כמסמך אותנטי שנמצא בתוך בקבוק בין חורבות גטו ורשה. סיפור זה תורגם בינתיים לגרמנית, צרפתית , אנגלית, הולנדית ופולנית ועורר הדים עצומים והתרגשות גדולה בכל מקום בו פורסם ,אף נקרא על ידי אנשי רוח רבים, ביניהם תומס מאן, יצחק בשביס - זינגר והפילוסוף היהודי הנודע עמנואל לוינס.

צבי קוליץ הגיב מיד לפרסומים האלה וטען כי הוא זה שחיבר את הסיפור וכי אין זה מסמך דוקומנטארי כלל, למרות כל זה האשימו אותו בזיוף וטענו כי הוא נוכל ומתחזה. בסופו של דבר נחשף הסיפור המקורי שפורסם בארגנטינה וכך הוכר צבי קוליץ כמחברו
.

על צבי קוליץ

צבי קוליץ (1912-2002) נולד בליטא, נצר למשפחת רבנים דגולים.ב-1940 הגיע לארץ ולחם בשורות המחתרת אחר כך חי שנים אחדות בדרום אמריקה, לבסוף השתקע בניו יורק, שם עבד עשרות שנים כיוצר סרטים, מפיק בתיאטראות ברודווי ומרצה ב"ישיבה יוניברסיטי".

קוליץ כתב את התסריט והפיק את הסרט העלילתי הראשון דובר עברית בישראל "גבעה 24 אינה עונה" (1955) בהשתתפות אריק לביא ושושנה דמארי.

על ההצגה באתר המוזיאון און ליין של התיאטרון היהודי
https://www.jewish-theatre.com/he/plays/165

אני הוא יוסל רקובר - על הסיפור של צבי קוליץ
https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=463423
ההצגה למוזמנים בלבד.

לפרטים נוספים ותיאום ראיון עם שמוליק עצמון- וירצר : מוטי סנדק 054-4650808
Msandak@bezeqint.net

לאישור הזמנה להצגה ואירוע ההוקרה בתיאטרון הבימה : תיאטרון הנפש 03-5221101
info.nephesh@gmail.com

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל- המכון לקידום תיאטרון יהודי.