פאנל מומחי נדל"ן מכללת קאשפלו בתחזית לשנת 2011
פאנל מומחי נדל"ן מכללת קאשפלו בתחזית לשנת 2011
הודעה לעיתונות

נדל"ן, תשע"א: המשקיעים המנוסים וקבוצות הרכישה עוברים לרכישת משרדים, מחפשי הדירות להשקעה בוחנים את צפת ולוד

משקיעי נדל"ן שהתכנסו במכללה הפיננסית Cash Flow לפאנל: בשנת תשע"א 2010-11, הנדל"ן המסחרי מושך הרבה יותר משקיעים מבעבר, כולל קבוצות רכישה וקבוצות רוכשים. לגבי הנדל"ן למגורים, המומחים מזהירים ממחירי שיא במרבית האזורים, בהם מומלץ להמתין עם רכישת דירות וממליצים על רכישות במקומות ספציפיים בהם המחירים עולים ועוד יעלו ובהם לוד, צפת, עכו וחיפה. קבוצות הרכישה ייכנסו אף הן לתחום הנדל"ן המסחרי ויספקו לרוכשי הנדל"ן למגורים ליווי עד לרגע קבלת מפתחות הדירה

בפאנל מומחי נדל"ן מיוחד שהתקיים השבוע בקמפוס המכללה הפיננסית cash flow בתל-אביב, הציגו משקיעי נדל"ן המרצים בקורסי הנדל"ן של המכללה את ניתוחיהם ותחזיותיהם לשנת תשע"א. המומחים הציגו נתונים לפיהם בין השנים יוני 2007 ועד יולי 2010 חלה עלייה של 41% במחיר הדירות למגורים, לעומת ירידה של כ-25% במחיר הנדל"ן המסחרי. לכן, רבים מבין המומחים מצביעים על כך שמשקיעים רבים שחיפשו בעבר דירות להשקעה מחפשים כיום משרדים להשקעה. יחד עם זאת, הזהירו המומחים כי הנדל"ן המסחרי הוא תחום עיסוק שונה לחלוטין, המצריך ידע שונה מאשר נדל"ן למגורים, הסיכונים בו גדולים יותר, ולא מומלץ להיכנס אליו כלאחר יד.

בפאנל השתתפו איתי כץ יזם נדל"ן ובעלים ומנכ"ל KIG, ד"ר נחי פינקלשטיין מומחה לקבוצות רכישה ומנכ"ל גרופ נדל"ן, עו"ד דוד לוי מומחה ופרשן נדל"ן וותיק, אביב אוחנה משקיע נדל"ן ומרכז תחום הנדל"ן במכללה ואשר לוגסי, מומחה משכנתאות, ואיש המח' הפיננסית דיסקונט למשכנתאות.

לטענת המומחים איזורי היעד האטרקטיביים לנדל"ן לשנה הקרובה נמצאים בפריפריה: בדרום – אשקלון, אשר מחירי הנדל"ן בה עדיין נופלים בהרבה מבשכנתה הקרובה אשדוד, בעיקר שכונות אפרידר וברנע, ולוד, הנמצאת בקירבה למרכז ולאיירפורט סיטי ומצב הביטחון האישי בה טוב בהרבה לעומת רמלה: "הציבור החרדי סימן את לוד כיעד עם נדל"ן זול וקירבה לבני ברק ולירושלים, זה יביא לעלייה שם כפי שקרה באלעד" אמר ד"ר נחי פינקלשטיין. בצפון, סימנו המומחים את מערב עפולה, אשר כביש 6 קיצר את המרחק שלה ממרכז הארץ, כרמיאל שהופכת להיות יעד אטרקטיבי למשפרי איכות חיים מאיזור המרכז, שכונות מסויימות בחיפה ובראשן בת גלים, אומרים אביב אוחנה ועו"ד דוד לוי. "עכו הופכת להיות יותר אטרקטיבית לתושבי הצפון כי המאבק בפשע שם מצליח, וצפת הופכת להיות מאוד אטרקטיבית כי בית הספר לרפואה שיוקם שם ימשוך סטודנטים ופרסונל לעיר ויהיה ביקוש לדירות להשכרה", סיכם ד"ר פינקלשטיין.

לטענת אשר לוגסי, בניגוד למצב ברחבי העולם, בו שוק הנדל"ן מתנהל בין קונים למוכרים, בישראל, המשקיעים הם שחקן נוסף בזירה, ומחקרים פנימיים שנערכו בבנקים מראים כי 35% ממקבלי המשכנתאות הם משקיעי נדל"ן הקונים את הדירה להשכרה. בעקבות ירידת הריבית, המשקיעים העבירו את כספיהם מהבנקים לשוק הנדל"ן, כך שנוצרה עליית מחירים מעוותת. כיום, בפועל, עלות הנכס היא כ-150 משכורות ממוצעות של עובד, לעומת המצב שהיה נהוג בעבר של 100 משכורות ממוצעות.

מגמת התייקרות הדירות וירידת אחוז מימון המשכנתאות תביא לכך שהמשקיעים יעבירו את השקעותיהם מנדל"ן למגורים - לנדל"ן המסחרי, טוענים איתי כץ ונחי פינקלשטיין. "מכיוון שההשקעה בנדל"ן המסחרי היא בסכומים גבוהים בהרבה, הנושא של קבוצות רכישה לנדל"ן מסחרי הופכים להיות אטרקטיביים מאוד לתקופה זו" אמר נחי פינקלשטיין. איתי כץ עורר עניין רב בקהל המאזינים, כאשר סיפר על פרוייקט במסגרתו רכש 1,500 מ"ר של בניין משרדים בבני ברק, אותו הוא מחלק כרגע לקליניקות קטנות של מספר עשרות מטרים רבועים. "כל המשקיעים בנדל"ן המסחרי רוצים לקוח בטוח כמו בזק שישכור אצלם שלוש קומות, ולבעלי מקצועות חופשיים קשה למצוא היום משרד קטן בבניין נורמלי בשכירות לא גבוהה. פריסה רחבה של שוכרים אולי שקולה לביטחון של שוכר עם דירוג טריפל A , גם אם הנכס לא תמיד יעמוד מלא, הוא אף פעם לא יעמוד ריק" אמר כץ.

רשת מכללות Cash Flow לעצמאות כלכלית מציעה מגוון רחב של קורסים והכשרות בליווי אישי וצמוד של טובי המומחים המנוסים בתחומים: השקעות ויזמות נדל"ן, לימודי שוק ההון, יצירת הכנסות באינטרנט, יזמות והקמת עסקים.

פרטים נוספים באתר קאשפלו: http://cashflow.co.il/

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל- אפדייט תקשורת שיווקית.