הודעה לעיתונות

"זה יום עצוב לווייטנאם"

המשטר הסיני מייצא בהצלחה את הרדיפה: ממשלת וייטנאם קורסת תחת לחץ המפלגה הקומוניסטית הסינית ורודפת מתרגלי פאלון גונג בתחומה, בניגוד לחוק בווייטנאם

בסוף חודש מאי 2010 הגיע למשרד הביטחון של ווייטנאם "תזכיר דיפלומטי", בו נכתב: "כל הפעילויות של מתרגלי הפאלון גונג בווייטנאם חייבות להיות מותקפות ולהיעצר".

את התזכיר שלחה שגרירות סין לאחר שאיתרה בשטח סין שידורי רדיו שהגיעו מווייטנאם. בתזכיר נכתב כי אותרו שידורים של תחנת הרדיו הבין-לאומית Sound of Hope. התחנה משדרת בין היתר דיווחים על הפרות זכויות אדם, שחיתות ודיכוי של מתרגלי פאלון גונג וקבוצות נרדפות אחרות.

10 ימים לאחר מכן, רשויות וייטנאם חטפו שני מתרגלי פאלון גונג – Vu Duc Trung, מנכ"ל של חברת הייטק, ו Le Van Thanh, אחיו הבכור. המתרגלים הושמו במעצר ובמשך 17 חודשים המתינו למשפט באשמה ששידרו מידע לתוך סין באופן בלתי חוקי. בשבוע שעבר, במשפט מזויף שנערך במשך חצי יום, נשפט האח הבכור לשנתיים בכלא, ואחיו הצעיר לשלוש שנים.

לדברי עוה"ד של השניים, בווייטנאם אין שום חוק האוסר על תרגול פאלון גונג, ולא ניתן היה לשפוט את השניים, כפי דווח ב-AFP. "זה לא משפט. זו דרך להפליל אנשים", אמר לעיתון The Epoch Times אחד האנשים שנכחו במשפט. "השופטים לא היו יכולים להגיב לאף אחת מהנקודות שעוה"ד העלה. הם פשוט אישרו את התביעה בכל מקרה".

לפני המשפט נרשם אירוע חמור נוסף, שבו רשויות וייטנאם הכו ועצרו לפחות 30 מתרגלי פאלון גונג שתרגלו מדיטציה שקטה מול שגרירות סין בהאנוי, בירת וייטנאם. "זו הפרה בלתי מתקבלת של חופש הביטוי", כתב ארגון אמנסטי בהודעה לעיתונות שגינתה את המעצר. "אנו צריכים לבדוק באמת למה רשויות וייטנאם שמו להם למטרה את מתרגלי הפאלון גונג", נכתב. לפי אמנסטי, המתרגלים הושמו במעצר, ועדיין לא ברור האם הועמדו למשפט ונכלאו.

ארפינג ג'אנג, דובר מרכז המידע של הפאלון דאפא, שהתייחס למשפט של שני המתרגלים, אמר: "זה יום עצוב לווייטנאם. שידורי החדשות הלא מצונזרות לסין לא פגעו בכלל בחברה הוייטנאמית, או הפרו את החוק בוייטנאם. צריך לראות בהם גיבורים, ולא להתייחס אליהם כמו לפושעים [...] המשפט המזויף הוא בושה והוא קובע תקדים מסוכן שבו ממשלת וייטנאם קורסת תחת לחץ המפלגה הקומוניסטית הסינית.

"אנו מקווים שהקהילה הבין-לאומית תוכל להכפיל את מאמציה לשחרורם באופן מיידי, ותשתמש בכל מנוף אפשרי כדי להבטיח שהרשויות הווייטנאמיות יפסיקו להתעלל במתרגלי פאלון גונג מקומיים", אמר ג'אנג.

ארגון "עיתונאים ללא גבולות", ו-Freedom House פרסמו הצהרות המגנות את המעצרים.

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל- מרכז המידע הישראלי של פאלון דאפא.