מפרסם: רשות מקרקעי ישראל
תאריך: 10/08/2015 17:10
נושא: נדל"ן, תשתיות
הודעה לעיתונות

אשקלון מתרחבת: הופקדה תכניתה של רמ"י להקמת 11,000 יח"ד

הופקדה תכניתה של רשות מקרקעי ישראל
להקמת 11,000 יח"ד חדשות באשקלון

תכניתה של רשות מקרקעי ישראל לבניית 11,000 יח"ד חדשות באשקלון הופקדה בימים האחרונים לאחר שקודמה במסלול מהיר באמצעות הותמ"ל- הועדה למתחמים מועדפים לדיור שבמשרד האוצר. השכונה החדשה תגדיל משמעותית את היקף האוכלוסיה בעיר העומדת כיום על כ 124,000 תושבים.
עדיאל שמרון מ"מ רשות מקרקע ישראל : הפקדת התוכנית מהווה נדבך חשוב במסגרת המגעים המתקדמים המתקיימים בין רמ"י לבין עיריית אשקלון לקראת חתימת הסכם הגג בעיר הצפויה להתקיים בשבועות הקרובים

מימושה של תכנית זו בשילוב עם תכנית כרמי גת המוסיפות אלפי יחידות דיור זמינות באזור, עשויה להביא לשינוי במפת הביקושים של המדינה.

השכונה החדשה תמוקם בחלקה הצפוני מזרחי של אשקלון ותשתרע על שטח של כ 4,300 דונם בצפיפות בנייה גבוהה של עד 14 יח"ד לדונם. בשכונה יוקמו בניינים בגובה של 14-16 קומות ועם יחידות דיור גדולות בנות 5-6 חדרים משולבות בדירות גן.
בתכנית נכלל גם מליון מ"ר לתעסוקה ולמסחר, ופארק נרחב לשימוש הציבור בחלקה המערבי.

ייחודה של התכנית הוא בסמיכות התכנית לפארק עיר היין המתאפיין בשרידים מרשימים של מפעל לייצור יין. הפארק ממוקם על צומת דרכים ירוקה עם ערכים ארכיאולוגיים ותיירותיים אשר מהווה דופן ירוקה ופתוחה וחיץ בין העיר הקיימת לתכנית המוצעת.
התכנית המוצעת מתוכננת על בסיס ציר עירוני ראשי משולב במסחר ושדרת הולכי רגל המאפשרת הליכה במרחקים קצרים ונוחים וכן מאפשרת חיבור לאזור התעסוקה ולים מבלי שתנועת כלי הרכב של העיר תעבור דרכה.

פארק היין הוא חלק מתכניות הפיתוח של שכונת עיר היין אשר שטחה כ- 450 דונם. בשל מיקומו הייחודי ברמה הארצית, האזורית והמקומית, עתיד הפארק לשמש כמנוף עירוני, הממצב את העיר בכלל, ואת צפונה בפרט, ומעלה את האטרקטיביות, ההיצע והביקוש של העיר, תוך דגש על המורשת היסטורית של אשקלון כבירת יין ארצית, כמרכז חקלאי, וכשער לפארק ניצנים - אזור טבע ערכי. זאת תוך קידום אורח חיים עירוני מקיים, פעיל ובריא.
באמצעות הפארק ונושאי המורשת, החקלאות והטבע בו ובסביבתו המיידית, מעוניינת אשקלון למשוך קהל אזורי וארצי, אך בו בעת פונה הפארק כלפי פנים ומעניק בראש ובראשונה שירות לעיר ולקהל המקומי ומשביח את השכונות החדשות כמו גם הוותיקות הסמוכות.

בתחום התכנית ישנו שטח בעל חשיבות ארכיאולוגית גבוהה והתכנית באה לשקם ולשמר את הממצאים הארכיאולוגים ועל ידי יציקת תכנים עדכניים, לאפשר את חשיפתם בצורה מבוקרת לקהל הרחב, באופן בו יהוו חלק פעיל מחיי היומיום של התושבים והמבקרים.
בתכנית תשולב תחנת רכבת חדשה בגבול המזרחי של התכנית ובצמוד למסילת הרכבת, תחנת הרכבת תהיה חלק ממרכז תחבורתי שיכיל אזורי מסחר ותחנת אוטובוסים מרכזית.

אזור התעסוקה הצפון מזרחי ששטחו כ- 800 דונם מהווה חלק ממערך אזורי התעסוקה והתעשייה שממוקמים בחלקה המזרחי של אשקלון בסמוך לכביש מס' 4. אזורי התעסוקה אמורים לספק שירותים ותעסוקה לאוכלוסיית אשקלון ולאוכלוסיית הערים והישובים הסובבים אותה.

רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ברשות מקרקעי ישראל, האחראי על קידום התכנית, ציין כי מדובר בתכנית חשובה מאוד שתרומתה נכבדת הן למכלול הביקוש למגורים והן באופן נקודתי לאזור אשקלון שיהפוך באמצעותה ובאמצעות הסכם הגג המתוכנן לעיר אשקלון, למוקד משיכה בהיבטים רבים.
מדובר במגה פרויקט הבא של רשות מקרקעי ישראל המתוכנן באשקלון – בין ארבעת הערים המבוקשות ביותר למגורים.
הפרויקט מחזק את הפריפריה הדרומית וזאת לאחר ההצלחה הניכרת בשיווק תכנית כרמי גת. התכנית נותנת מענה ברמה גבוהה מאוד תוך העלאת איכות החיים באזור מבחינת פארקים, מחלף ותחנת רכבת חדשים, מסחר ותעסוקה בהיקף נרחב.

התכנית קודמה בשיתוף פעולה עם עיריית אשקלון אשר הייתה שותפה מלאה בהליך הקידום שלה.

התכנית תוכננה וקודמה ע"י אדר' אלי ארמון אשר התמודד עם היקפי בינוי נרחבים בתכנית ושימר את המורשת ההיסטורית של העיר אשקלון בתכנית, ונתן דגש על איכותה חיים למרות מורכבותה של התכנית.

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל- רשות מקרקעי ישראל.