הודעה לעיתונות

איציק כהן, אלמה דישי, מיכאל מושונוב ויסמין עיון בהצגה חדשה של תאטרון חיפה -"על מי ועל מה"

ההצגה שתעלה בדצמבר מבוססת על מחזהו של זוכה הפוליצר איאד אקטאר

במהלך חודש דצמבר, תעלה בתיאטרון ההצגה "על מי ועל מה"- דרמה קומית על בסיס מחזהו עטור השבחים של איאד אקטאר, שכונה ע"י העיתון הנחשב "וושינגטון פוסט" כ"קול מיוחד במינו בתיאטרון האמריקאי" וזכה בפרס הפוליצר על מחזהו הראשון- "Disgraced".

איציק כהן ואלמה דישי יגלמו אב ובתו במשפחת מהגרים פקיסטנית באטלנטה של ימינו. האב, אפסל, הגשים את גרסתו לחלום האמריקאי והקים את חברת המוניות המצליחה בעיר. אולם מאז שנפטרה אשתו האהובה שלוותו אינה שלמה. הוא דואג לשתי בנותיו בכל מאודו, וחרד רק לדבר אחד: האם יצליח להשיא את בתו הגדולה זרינה? אהבתו העמוקה אליה, לצד ערכי המשפחה, המסורת והנישואין בהם הוא דוגל, מביאים אותו לחיפוש עיקש אחר חתן, עד שהוא מאתר, בדרכים שונות ומשונות, מועמד אידיאלי עבורה, והתרגשותו גדולה. אך לזרינה, שהחתן הפוטנציאלי דווקא מוצא חן בעיניה מאד, אופי עצמאי וסוער. המסורת הדתית והשמרנית בה גדלה, ובמיוחד מקומה המוגבל של האישה בתוכה, מציתים בה חוש מרד. ובנוסף לכל זאת - ואולי הגרוע מכל! - היא ניחנה בכישרון ספרותי גדול, ובשאיפות אמנותיות משולחות כל רסן. הרומן אותו היא משלימה, גרסה פמיניסטית לסיפור מן הקוראן, מקומם את הקהילה נגדה ומעמיד את משפחתה בטלטלה קשה, המגיעה אל סופה בכוחה של האהבה.

"על מי ועל מה" הוא מחזה מרגש, המעלה שאלות מורכבות על אמונה ומסורת, משפחה, מגדר ותרבות, ובוחן את הקונפליקט הבין-דורי שמשאיר את ילדי המהגרים תלויים בין ציפיות מיושנות של הוריהם, להזדמנויות המצפות להם בעולם החדש.

"המחזה מבקש לדון בזהות, הגדרה עצמית ובשייכות- מהתמות המרכזיות אשר מאפיינות את העונה החדשה של תיאטרון חיפה" אמרה מנכ"לית התיאטרון ניצה בן צבי "הדרמה אתה מתמודדים בהצגות שלנו קשורה לרקע המסוים ממנו הדמויות באו- כשזהותם עומדת להם כמכשול בדרך להגשמת שאיפותיהם."

איאד אקטאר הוא מחזאי, סופר, תסריטאי ושחקן, אשר ספרו "דרוויש אמריקאי" הצליח ברחבי העולם ומחזותיו עלו בארה"ב וברחבי העולם. אקטאר הוא בן לרופאים מהגרים מפקיסטן, והאסלאם הוא חלק ניכר מזהותו כיוצר. הצלחתו של המחזאי אינה מובנת מאליה: הירתמותו למטרת ייצוג המוסלמי המודרני, המורכב והאנושי בתיאטרון האמריקאי של אחרי מתקפות ה-11 בספטמבר קיבלה תשבחות כבר מהמחזה הראשון שכתב, "Disgraced", עליו זכה בפרס הפוליצר. ביצירותיו הוא מבקש לבדוק את זהותו המשתנה של המהגר בעולם המודרני המתחדש. סיפוריו אמנם מתמקדים בדמויות מוסלמיות, אך הם נכונים לכל דת ועדה, בדור אשר מנסה בכל דרך להגדיר את עצמו מחדש ולתת דרור לנפשו.

מאת: איאד אקטאר
תרגום ובימוי: משה נאור
תפאורה: כנרת קיש
תלבושות: דליה פן- הלר
תאורה: חני ורדי
מלחין: אלברטו שוורץ
עוזרת במאי: סופיה נולר
יועץ לענייני איסלאם: עבאד נטור
בהשתתפות: איציק כהן, אלמה דישי, יסמין עיון, מיכאל מושונוב
הצגה ראשונה 4.12.17

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל- בירן תקשורת ויחסי ציבור.