מפרסם: מוני מרדכי תקשורת שיווקית
תאריך: 12/04/2018 16:08
נושא: נדל"ן
הודעה לעיתונות

מתחם 3700 עיריית ת-א פרסמה טבלאות האיחוד והחלוקה מהן עולים עיוותים

מהטבלאות עולה כי קיימים עיוותים וליקויים בשווי מגרשים. ב- 30.4 יתקיים באוניבריסטת בר אילן כנס הסברה בנושא שמטרתו ריכוז ההתנגדויות שהמועד להגשתן הוא עד סוף מאי.
מינהל ההנדסה בעירית תל אביב פרסם את הצעת החלוקה של עירית תל אביב לתכנית 3700 במסגרת טבלאות איחוד וחלוקה. על פי המכתב שנשלח ב- 12.3 לאלפי בעלי הקרקעות עליהם להגיב בתוך 30 ימים על עמדתם בנוגע לתכנית.
תכנית 3700 (צפון מערב ת"א) אושרה להפקדה בשנת 2015 וחילקה את השטח ל 5 מתחמים הצפויים להכיל כ- 12 אלף יחידות דיור אשר כחמישית מהן יהיו דירות בנות השגה. בנוסף צפוי הפרויקט העומד על שטח של כ- 20 אלף דונמים לכלול 147,000 מ"ר שטחי תעסוקה, 68,000 מ"ר שטחי מסחר וכן 60,000 מ"ר שטחי מלונאות ( כ- 1500 חדרי מלון). כמו כן תכלול התוכנית כ- 200 דונם של שטח לבניני ציבור.

לדברי עו"ד מרים דונין עומדת בראש משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין ותכנון ובניה ומייצגת בין היתר אלפי בעלים במתחם 3700 המאוגדים במסגרת של הסכמי שיתוף, בפועל על בעלי הקרקע להודיע עד תחילת יוני כאשר העיריה מתחשבת בהתאגדויות במסגרת של הסכמי שיתוף במתחמים וגם החוק מחייב.

מבדיקה ראשונית שערכו במשרדה של עו"ד דונין עולה כי השווי שניתן למגרשים שונים לקויים ועל רקע זה יגיש משרדה התנגדויות בשם הבעלים המאוגדים על ידה. לדוגמא מגרש המורכב משני אגפים קדמי ואחורי שהינו קו ראשון לים קיבל שווי גבוה כאילו כל הבניין פונה לים. כמו כן אנו מוצאים פיצולים: אדם שהיו לו זכויות בחלקה מסוימת מוצא עצמו מחולק בין כמה מגרשים ולעיתים בין מספר מתחמים.
לדברי עו"ד דונין מאז משלוח המכתב משרדה מוצף בפניות של בעלי קרקעות מבולבלים שלא מבינים מה אומר המכתב, מה הם אמורים לעשות, מה יכולת הבנה/השפעה שלהם על ההליך, ובעיקר האם להתנגד אם לאו. "עבור בעלי הקרקעות שלב זה של החלוקה מאד חשוב שכן מעבר לשמירה על זכויות בעלי הקבוצה במסגרת ההתנגדויות, מטרתם- מיד עם אישורה הסופי של התכנית לקדם בניה במהירות שכן הקבוצה תייצר איזונים וכך מי ששונה יעוד הקרקע שלו" אומרת עו"ד דונין ומוסיפה כי "רבים מהבעלים הם יורשים או יורשי יורשים של חלקות מפוצלות. האחזקות השונות של הבעלים לא אחידות, כל אחד מהם מגיע מרקע אחר ועם יכולת כלכלית שונה" ודווקא בשל כך מי שאינו מאוגד במסגרת של הסכם שיתוף יפגע. עו"ד דונין מסבירה כי השלב הנוכחי הינו דאגה לשילובם במגרשים שלמים עם הסכם שיתוף ווידוא כי ההקצאה המוצעת עומדת בדרישות החוק ושומרת על שווי נכון.

טבלאות האיזון והחלוקה המאפשרות לכל בעל קרקע לדעת מה יהיה יעוד הקרקע בחלקה שבבעלותו ומי יהיו שותפיו ומה יהיה המתחם שאליו תשויך הקרקע. לא כל בעל קרקע יקבל זכות לדירת מגורים, אלא יש בעלי קרקע שיקבלו זכויות לפי אותו שווי יחסי, אבל ביעודים שונים.
ב-30.4 יתקיים כנס הסברה במרכז הכנסים וואהל סנטר שבאוניברסיטת בר אילן שמיועד לבעלי הקרקעות במתחם 3700 ושמטרתו להסביר לבעלים השונים את זכויותיהם ואת משמעות הטבלה שפרסמה העיריה.

עו"ד דונין מזהירה כי מי שאינו מאוגד עלול לאבד זכויות ואף עלול להיות חשוף למכירה כפויה עקב תביעות פירוקי שיתוף שכן החוק מעניק יתרון להתאגדויות של בעלי קרקעות המאוגדים במסגרת של קבוצות המאורגנות על ידי גורם אחד.

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל- מוני מרדכי תקשורת שיווקית.